Arduino ile ESP8266 İlk Kullanım

Arduino bildiğimiz üzere yaz yazılım ile donanımın birleşmesiydi günümüz teknolojisinde bu biraz eskidi artık çünkü yeni nesil uygulamalar artık bunun üzerine çıkıyor yeni nesil IoT uygulamalarını konuşuyor. Peki nedir bu IoT uygulamaları? IoT açılımı Internet of Things yani nesnelerin interneti. Nesneler kullandığımız elektronik eşyalar aletlerdir ve bu cihazları internet aracılığıyla birbirine bağlayarak haberleşmelerini sağlamak kısaca IoT nedirin açılımıdır. Örneğin telefonla evinizdeki klimayı istediğiniz yerden açmak yada akıllı ev sistemleri.

Kısaca konu hakkında bilgi verdikten sonra bunu nasıl yapabiliriz konusuna gelelim. Bir nesneyi internete bağlamak için farklı yöntemler mevcut WiFi bunlardan sadece birisi bu yazımızda bu WiFi yi nasıl kullanırız nasıl bağlantı yaparız buna değineceğiz. Arduino ile bu işi yapacağız Arduinonun WiFi tabanlı versiyonu yada ethernet tabanlı versiyonu mevcut bunlardan birisini kullanabilirsiniz yada sıradan bir Arduinoya ESP8266 modülü bağlayarak sizde kendi IoT uygulamanızı yapabilirsiniz.

Hemen bir ESP8266 modülü satın alıyoruz ve bağlantıya geçiyoruz. Bağlantımız şu şekilde olacak

ESP8266 RX -> Arduino TX

ESP8266 VCC -> Arduino 3.3V

ESP8266 CH_PD -> Arduino 3.3V

ESP8266 TX -> Arduino RX

ESP8266 GND -> Arduino GND

Şeklinde bağlantımızı yapıyoruz. Bağlantımızı yaptıktan sonra yazılım tarafına geçiş yapıyoruz. ESP8266 modülünü Arduino ile beraber kullanacaksak herhangi bir kütüphaneye ihtiyacımız yok çünkü ESP8266 nın kendi üzerinde işlemcisi mevcut.

Şimdi tek yapmanız gereken

void setup() {
Serial.begin(115200);

}

void loop() {


}

Kodunu yükleyip serial monitoru açarak AT yazıp yolluyoruz. Sağ alttan Baund Rate değerini 115200  yapmayı unutmayın 🙂

Sonraki yazılarda örneklere geçiyoruz şimdilik bu kadar yeter 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir